Září - prosinec 2016

 

BATHORY - ANDĚL I ĎÁBEL

29.12.2016 13:53

      Nedávno mi bylo právem vytknuto, že jsem se na svých webovkách opomenula rozepsat o naší malé "křížence" anděla s čertem -  Bathory čili Tory. Raťafačka tohoto neslavně proslulého jména přibyla do naší smečky na sklonku jara, to když si Evka všimla, že počtem psů výrazně vybočuje z rodinného průměru. Vzhledem k jistým agi ambicím zvolila v naší rodině osvědčené plemeno - šeltii.

     
     Jemná a kultivovaná vořeška Keysa se zpočátku hořce smiřovala s narušitelkou svého bohorovného klidu. Černá "dělová koule" způsobila v doposud tichém přízemním bytě mohutnou detonaci. Marně hledala Keysa - psice se svatozáří nad palicí - v mysli ten okamžik hříchu, za který na ni byl seslán tento boží trest. Bathory záhy zvýšila hlasitost naší domácnosti hned o několik stupínků "volume". Je jako plyšový pejsek na baterky (že by BáthEry?), u něhož je pohyb doprovázen roztomilým tlumeným bufkáním. Bathorka je jeho daleko hlasitější verzí. Předčí jej de facto ve všem. Zatímco plyšák ukázněně předvádí otočky, sedy a lehy, Čachťa (jak ji něžně oslovuji k nevoli paničky) se točí jako čamrda a ke každému pohybu přidává jako bonus vysoce vyšroubovaný štěk až rozkmitaná membrána ušního bubínku hrozí protržením. Jestliže plyšák předvádí svou produkci po časově omezenou dobu, Tory je vlastnicí "věčných samodobíjecích baterií" velmi silného výkonu. Mnohdy dokonce strhne svou hlasovou produkcí i ostatní členy smečky a nápad založit psí soubor písní a tanců s pravidelnými, nejlépe každodenními, zkouškami jim musí být rezolutně zatrhnut. Vzdávají se jen velice neradi a dlouze s námi o tomto diskutují. 
      Příchod Tory se neobešel ani bez vyčítavého pohledu Annie. "Další spratek?" pomyslela si a její výraz hovořil za vše. Po zážitcích s energickou Jive nesršela nadšením. Když tajtrlice Báthořice drchlila tetce Annie uši, zaslechla jsem kdesi z dálky klapot mlýnského kola a před očima mi vytanula vzpomínka, kterak Annie zpracovává svými štěněcími klofáky Nyxinčin ocas. To jen boží mlýny teď trošku tetce Ann pocuchaly fasádu :-). Nepochybně i Torča někdy v budoucnu vzdálený klapot zaslechne. 

     
      Největší Torčinou láskou je Keysa. Zda je tomu tak i naopak, bych si neodvážila tvrdit. Přesto, že je Keysa častým cílem výpadů malé ochechule, drží se, holka, statečně a v raně štěněcím období byla Báthorce dokonce ochotnou vychovatelkou. Proháněly se spolu po zahradě i po lese, nechala si ožužlávat uši, půjčovala čertici hračky a dělila se o své místo u paničky. Ostatní členové smečky projevili pochopení méně. Pominu-li Annie, která, kdyby to uměla, obracela by otráveně oči v sloup, tak i Cherry při setkání s čerticí evidentně touží stát se malou, menší...až bude úplně nejmenší na celém světě...a Tory ji v tom věčném pobíhání přehlédne. Je vděčná, když si malá trapička najde jiný objekt zájmu. Do šatny k tetce Bobině zavítala Torča snad jen jedinkrát. Bábrle se vzepjala k vysokému výkonu a celá rozlícená hnala Čachťu svinským krokem. "Vari od šatnového prahu, ty malá nešťastnice!" vyrozuměla jsem tehdy z hlasitého štěkotu, který se jí vztekem překotně dral z drobného hrdla. Tory se sice Bobčiným sprdunkem dobře bavila a doufala, že ji bude babča pronásledovat po celém bytě, ta však po několika "větách pěkně od plic" zalezla opětovně do své šatnové kukaně a jala se podřimovat, zmožena tímto "cvičným poplachem".
     Jako správné štěně, odrovnala Bathorka nemálo věcí, mnohdy i drahocnných. Za oběť jejím zubům padly méně odolné hračky, peněženka, několikery kalhoty, ponožky a jiné. Za zmínku stojí také třeba fungl nový mandlový balzám na rty z Oriflamu, kterému neodolala a místo naglancování "rtů" jej zbodla dočista. Porovnám-li to ale s vynalézavou žravostí u starší Jive, má Tory v nápaditosti ještě co dohánět. Jive, milovnice všeho netradičního, si před skoro dvěma lety vyhrabala z přitažlivé kosmetické taštičky Eliščiny jednorázové holítka a několik pečlivě přežvýkaných kousků pozřela. Dle známého rčení "Co tě nezabije, to tě posílí" nemusíme se už o Jive bát. Co horšího by si ještě mohla jako menu dát...?
    Před zhruba šesti týdny dostala Tory nového kámoše. Michala. Ti dva v sobě našli psí zalíbení. Prohání se spolu po zahradě, luftují hračky a nezastírají vzájemné sympatie. Čachťa má s kým blbnout a vymýšlet ptákoviny až do roztrhání těla. Ostatně v tomto je velmi velmi talentovaná :-).     

            
   

 
 

DVA A PŮL TÝDNE

04.12.2016 08:45

      

    Život s Michalem pomalu dostává svůj řád. Annie a Cherry si zvykly, že několikrát denně odcházíme dolů ke krbu, pečlivě zavíráme vrátka na schodiště a poté si dole cosi šišláme. Michal si zvykl, že po nakrmení, pomazlení či vycházce jej zanecháváme uprostřed hraček, s pohodlnou sedačkou u krbu samotného. Z původního záměru - nechat jej ve venkovním kotci -  sešlo, Michal byl nastěhován do domu, kde ovládl krbovou místnost a není vyloučeno, že v dohledné době i "povýší". V programu našich dní přibyly mazlící čtvrthodinky, nové várky vycházek i péče o další psí žaludek. A právě s Michalovým žaludkem jsme si zpočátku užili své. Tak nějak jsme vycházeli z předpokladu, že každý pes rád mlsá. Michal je však vzácný přírodní úkaz. Nabídnutý piškot přešel bez zájmu a dokonce ani kus voňavého sýra nevyburcoval jeho chuťové pohárky k touze se jej zmocnit. Zvyklí na chňapy našich mlsných psů podávali jsme mu dobrotky opatrně na natažené dlani, avšak zvíře na nás jen koukalo, mávalo oháňkou a k ruce ani nečichlo. Nefungující piškot a sýr jsme vyměnili za vyšší level, ale ani šunkový salám nevzbudil u Michala větší zájem. Když však viděl naše zkoprnělé obličeje, rozhodl se přece jen udělat nám radost a kousek šunkáče vzal opatrně do velké tlamy.  S  trpitelským výrazem jej dlouze ledabyle žvýkal než jej poslal dále do trávicího traktu. Zaradovali jsme se. 

      První den jsme Michalovi nabídli granule. Zalila jsem je voňavým masovým vývarem a čekala, jak chudinka útulková  svou porci vymlaskne raz - dva, ale co to? Nekonal se žádný lačný skok na misku. Naopak. Psisko mě měřilo pohledem a radostně se vrtělo. Když Michal viděl mé rozpaky, zabořil čenich doprostřed granulí a vybral si asi tři kousky do své prostorné mordy, která by dokázala pojmout porci snad na jeden zátah. Při žvýkání mu dvě ze tří granulí vypadly na dlažbu, tu třetí po usilovném zpracování spolkl. První dny se Michal jevil jednoznačně jako "fifra". Teprve po několika dnech se začala situace mírně zlepšovat. Místy se dokonce zdá, že jídlo mu už nepůsobí takové trauma, že už není jen nutným zlem a snad...vypadá to, že se začíná na žrádlo těšit. Je ale třeba mít na zřeteli jeho zažívání. V prvních dnech jeho pobytu u nás byla totiž "vydaná" zpracovaná potrava v ne zrovna ideálním stavu. Jak jinak kulantněji napsat, že pes měl srajdu jako mraky ? Naší jedinou starostí bylo na vycházkách kontrolovat stav jeho "hromádky" a nejčastější otázkou doma pak....jaká byla konzistence, barva, množství...čeho, to už není tak těžké domyslet (omlouvám se za přímost, ale mí pejskaři mi rozumějí :-D). Tekutinu během několika dnů vystřídala "kaše" a když se konečně dal sebrat kompaktní bobek, zapsali jsme si ten den v kalendáři jako náš novodobý státní svátek. 

   Pamlsky jsou však pro Michala stále spíše utrpením než odměnou. Vnucuji psovi do tlamy piškoty se zištným úmyslem navyknout jej na potřebnou motivaci. Jak jinak vést psa výchovou absolutně nepolíbeného, když ne pamlskem nebo hračkou? Také Michalův vztah k hračkám je ne úplně tradiční. Zprvu na ně hleděl nechápavě. Co si asi chudák myslel, když jsme nešťastníkovi cpali do mordy balónky a tahátka, přičemž jsme  vydávali nejrůznější pazvuky od juchání, přes výskání až k bujarým výkřikům radosti, když projevil aspoň minimální zájem o to, co právě drží v hubě. Pomalu jsme vzdávali i ty hračky a smiřovali se s tím, že budeme vlastnit exemplář psa nemotivovatelného, avšak překvapil nás, chlapeček chlupatá. V době naší nepřítomnosti si vybral hračky sám. Kupodivu ne z hromady námi nabízených. Zaujala jej například igelitová taška, podrážka obstarožní bačkory, papírová krabice...K naší nelibosti si hezky "pohrál" i s fungl novým psím náhubkem, jemuž šikovně amputoval upínací řemínek, čímž pravděpodobně vyjádřil svůj postoj k němu.

    S Michalem nám  sice přibyly nějaké ty starosti, ale zároveň spousta radosti. Je to srdíčko a překvapuje nás každý den. Ale o dalších jeho překvapeních zase p

 

MICHAL

19.11.2016 15:10

      

     Zatímco pro spoustu lidí je období podzimních plískanic, vlezlého chladu a ubývajícího slunečního svitu úrodnou půdou pro vznik a rozvoj depresí, u mne v těchto nevlídných dnech kulminuje touha osvojit si snad všechny opuštěné a týrané psy světa. Jako takoví se k nám v rozmezí září až prosinec dostali všichni tací, kteří s námi žijí ve společné domácnosti. Zářijový přírůstek Bobina, prosincová Barunka (budiž jí země lehká),  říjnová  Cherry a v listopadu se k nám "přimíchal"  Michal. Mé podzimní "pesprese" zkrátka nezůstávají bez následků a tak není divu, že každý podzim rodina trne, jaké že následky to budou letos. Podle mých racionálních plánů měl přijít nový psí člen rodiny až na jaře. Andulce se blíží už 7. narozeniny a tak jsem si chtěla začít vychovávat nástupce stejně všestranného jako je ona. Vysnila jsem si štěně, které mě "osloví" při prohlížení opuštěných tajtrlíků na fb. Měl to být hladkosrstý voříšek "smolíček pacholíček ". Místo něj však přišel pravý opak. Velikánské dospělé vořešisko. Navíc na mě nevykoukl z facebooku, nýbrž byl mým dobrým známým z dětmarovického útulku. Osud nás svedl dohromady jednoho dubnového dne, kdy jsem s ním prosta oděvu zapózovala před fotografickým objektivem, abych přispěla svou trochou do mlýna ušlechtilé myšlence. Vystresované zvíře se mi vrylo hluboce do srdce. Ten veliký krásný, statný pes měl těžce raněnou duši. Celému okolí bez přestání srdceryvně žaloval svůj smutný osud a kdyby nebyl duben, ale některý z podzimních měsíců, bezpochyby by skončil v mé péči už tehdy. Koketovala jsem s myšlenou osvojit si jej, avšak rozběhnutý školní rok, množství našich psů, Evčino štěně  šeltinky Tory a obava z chování psa takto hodně psychicky ublíženého, byly argumenty, jimž jsem intuitivně podlehla. Na Michala jsem ale nezapomněla. Několikrát jsem jej navštívila v útulku a tam jsem zjistila, že mi jeho osud opravdu není lhostejný a že stojí za to, abych se alespoň pokusila jej začlenit k nám.

      Protože můj muž je skvělý a třicetiletým soužitím se mnou velmi ovlivněný, nestal se pro Michala překážkou, nýbrž spojencem a už dopředu jej začal mít rád. Dlouze jsme spolu debatovali o komplikacích, které může pobyt psa u nás způsobit. Netušili jsme, jak se bude Michal chovat uvnitř, netušili jsme, jak zvládne naši psí smečku a samozřejmě jak smečka příjme jeho. V živé paměti mám měsíc sžívání se Annie s Cherry. Dramatické dny plné napínavých situací, psychologických pohovorů s oběma fenami, období skepse, ale zároveň stále přežívající naděje, že to prostě půjde. Trpělivost opravdu růže přinesla a dnes je soužití obou fen naprosto bez problémů. Jaký ale bude Michal? Nepůjde proti Annie do opozice? Nebodou rvačky na denním pořádku? Jak zvládne pobyt uvnitř? Nebude celé noci štěkat, ničit zařízení baráku či čurat na každý roh v domě? Nikdy bychom si však na tyto otázky nedokázali odpovědět, kdybychom to na vlastní kůži nezkusili. A tak nastalo období čtyřdenního zkušebního pobytu Michala u nás. Z Dětmarovic jsme si odváželi kňučící neklidné psisko, které mělo trauma už jen z půlhodinové jízdy za nepřetržitého chlácholení, hlazení a drbání. 

     Jedním z prvních úkonů, které bylo třeba po základním rozkoukání na místě udělat, byla lázeň. Puch, jenž se linul z línajícího psícho kožichu, byl děsný a tak jsme nebohého vystrašeného Michala ve třech naládovali do sprchového koutu, abychom jej zcivilizovali pro pobyt u nás. Místo aby si Michal lázeň požitkářsky vychutnával, bojoval o holý život a jistě žil v představě, že nadešla jeho poslední hodinka. S pěnou na palici a mokrými chlupy po těle se rval z koutu hlava nehlava a koupelna se brzy proměnila v jednu velkou vodní louži, jíž vévodili tři vodníci a jeden už notně vylepšený pes.

     Po lazebnických úpravách nastoupila četa kadeřníků a za chvíli se z psiska vyloupl opravdový psí krasavec. Srst získala lesk, vynikla  majestátná stavba těla a laskavá veliká hlava měla zdánlivě hrdější výraz. Myslím, že v té chvíli stouplo Michalovi sebevědomí. Nelenili jsme a jen co uschnul, vyrazili jsme na seznamovací procházku s našimi psicemi. Babinu Bobinu jsme nechali hlídat šatnu a Annie s Cherry vypustili na volno. Nevrhly se na něj s úmyslem jej rozsápat, dokonce jsem zaznamenala jistý záblesk sympatií směrem k němu. To by ovšem nesměl Michal okamžitě zabořit svůj čenich přímo holkám do zadnic. Jako hrdé psí dámy je to pohoršilo natolik, že ze sympatií okamžitě sešlo. Za každý takovýto pokus dostal Michal náležitě vyhubováno a zejména Annie mu výhrůžně ukazovala svůj kelpií chrup. Nebylo to pro nás žádné překvapení, vlastně jsme to čekali, naopak nás potěšilo, že Michal nejde do konfliktu a obě feny respektuje. O něco větší nadšení z nového přírůstku projevila malá Tory, která si s ním zahrála na zahradě honičku.

     Přišla první noc u nás. Michal zůstal v krbové místnosti s dohasínajícím ohněm v krbu. Měl tam teplo a pelíšek pod schodištěm. Starost nám působilo jen jeho nechutenství a výrazný průjem, což jsme přičítali stresu z nového prostředí. Téměř s prázdným žaludkem a s rozsvícenou lampičkou (aby se tam sám nebál :-D) zůstal v přidělených prostorách a my s obavami očekávali noční štěkací candrbál. Byli jsme odhodláni nepodlehnout a přestát jej byť se špunty do uší. Náznak jisté nevole ze samoty a neznámého prostředí přišel kolem druhé hodiny ranní. Dvouminutové poštěkávání zakončené minutovým vytím to byl jediný projev stesku...obav...strachu? Ráno nás přivítalo "usměvavé" psisko, připravené prožít s námi další ze dní jeho nového života.

      

      Už když jsme si Michala brali, věděli jsme, že u nás zůstane. Dostane svou životní šanci a zvládne ji. Nezklamal. I když je to dnes jen 10 dní, co má u nás trvalé bydliště (papírově tedy pouze dva :-) ), nelitujeme. Nemám sice štěně, ale dospělého psa, nemám drobečka, ale obříka....jak však s oblibou říkám a i k životu přistupuji....."asi to tak mělo být". Vítej, Michale!

 

SHRNUTO ANEB "MNOHO V JEDNOM"

19.11.2016 09:06

     Najít si čas jen tak si chvíli sednout a zrekapitulovat v hlavě všechny ty zážitky posledního období je u mě už takřka nemožné. Pacinky mohou působit klamným dojmem, že se u nás nic nového neděje, avšak kdo mě zná, ví, že opak je pravdou. Kdybych chtěla všechny zážitky popsat podrobně, jak jsem zvyklá, musela bych nejméně zdvojnásobit kapacitu webu a také přidat ke čtyřiadvacetihodinovému dni alespoň další dvě hodiny. Frekvence psích akcí mne prostě udolala. Když nepobíhám kdesi s psisky, doháním resty do práce a to už nemluvím o své ubohé, tolik opomíjené domácnosti. A tak tentokrát "mnoho v jednom".

  Za agility to byly tři hlavní akce. Přerov, Olomouc a Královice u Slaného. Trojjumpy v Přerově nebyly ani tak zajímavé našimi výkony jako samotným cestováním na místo. Osazenstvo auta tvořily totiž 4 dospělé osoby a 9 psů převážně velikosti large. K mé Annie a Cherry, Veroničině  Hopsince, Biaggimu a Ernymu, Andrejčině  Maze s Nelčou byla přibrána i Anetina  kólie a roztomilá vořeška. Nejvíce místa jsem měla asi já za volantem našeho sardinkového vozidla, ostatní dámy při otevření dveří automaticky vypadávaly z auta, takže jsme zažily situaci, kdy nás v jedné zatáčce málem několik ubylo. Jinak ovšem závody neměly chybu, běžkalo se prímovně, jen veškerá hmotná ocenění nakumulovala se do rukou Andy, která je odvezla v našem autě jen díky tomu, že Anet změnila způsob dopravy jiným fárem a uvolnila tak prostor pro Andrejčiny ceny. Pokud jde o naše výkony, holky se držely, chybovala jsem já a tak podle zásluh jsme na ocenění nedosáhly :-(. Běhy Annie ZDE  

     O týden později jsme si to, mé psice a já, namířily s Eliškou a jejími holkami Nyx a Jive do Olomouce. Dvoudenních závodů se už dlouho nezúčastňuji, tyto byly výjimkou. Po sobotním diskotékovém fiasku jsem měla sto chutí neděli vzdát, zvláště když rtuť teploměru jen s velkým vypětím vyšplhala se do výše pouhých několika stupínků. V sobotu stála za zmínku má dokonalá ztráta paměti na úplně prvním parkuru. Po prohlídce totiž běžely všechny velikostní kategorie a já si celou tu dobu parkur procházela  jen tak naslepo ve své stárnoucí a již značně sklerotické palici. Než jsme přišly na řadu, nějak jsem si "upravila" představu vzdáleností jednotlivých překážek a tak když jsem hrdě vyběhla s natěšenou Annie na plac, po čtvrté překážce jsem nabyla dojmu, že běžím špatně ( bohužel...běžela jsem dobře a diskla jsem se naprosto zbytečně :-( ). Jenže...ani za nic jsem nebyla schopna navázat...v mé palici vypadal nacvičený parkur jinak. Asi jsem působila jako blázen...zoufale jsem se snažila zachytit nějakého místa, které mě vrátí na správnou trasu, ale marně. Eliška na mě nazlobeným hlasem křičela pokyny a modlila se, aby její pomotaná matka vyklidila pole co nejrychleji a nebyla tak objektem všeobecného pobavení. Za sobotní běhání jsme si s Annie a Cherry odnesly potupných 6 disků, proto nebylo divu, že do nedělního závodění se nám moc nechtělo. Ale jelo se a nakonec jsme byly všechny rády. Už jsem nebavila publikum a nedělala jsem tolik chyb. Dokonce jen dvě "fatální", takže z šesti běhů toho dne jsme si zapsaly čtyři doběhnuté. A s některými jsem mohla být i spokojena :-).

       Královice u Slaného se staly dějištěm Mistrovství republiky seniorů. Letos jsem splnila věkovou hranici pro účast na něm. Závod takového formátu (rozuměj - "mistrovství") byl pro mne další výzvou. Už samotné slovo ve mně vyvolává respekt a svazuje nohy trémou. Přesto jsem přijala výzvu Karin a nechala se zlákat její příjemnou společností a vidinou nových zkušeností. Na cestu jsme vyrazily v pátek hned po mém návratu z práce. Dlouhé cestování se nám nakonec zkomplikovalo vybitou baterií v mobilu, jenž nás až do Prahy spolehlivě vedl. Cesta k samotnému cíli byla dlouhá a velmi klikatá. Lidé, kterých jsme se ptaly na cestu, působili zmateně, posílali nás od čerta k ďáblu a někteří ani naše cílové místo neznali. Královice opravdu nejsou z nějvětších obcí, přesto po urputné snaze byly námi vypátrány a my mohly spočinout v náručí útulné místní hospůdky u pěnivé desítky. 

      

       Unaveny po cestě jsme se přímo "královicky" vyspinkaly v luxusním útulném pokojíčku zdejšího hotýlku, abychom byly svěží a plné sil k důležitému závodu. 

      

      

      

      

  Naše běhy ZDE

     Annie ve všech čtyřech bězích fungovala výborně, dva disky padly oba plně na můj vrub. Poslední běh (agility) se nám povedl a my skončily na pěkném třetím místě. Tímto závodem nastalo několikatýdenní období agi klidu. Abych se ovšem nenudila, napadla mě úplně jiná aktivita :-)

 

BABINA BOBINA

12.11.2016 17:59

    

      

          Vloni byla při slavnostní příležitosti předána Bobině "občanka". Její úctyhodný věk letos opět dozná v lednu svého zvýšení a my shledáváme naši "babi Bobi" stále vitální a v dobré kondici. Jakožto starší psí dáma má právo na své vrtochy a těchto práv plnou měrou využívá. Tak například se rozhodla demonstrovat své stařecké neduhy hned po ránu. Nejen že si poleží oproti mladším psím ročníkům o hodinku déle a na zahradu musí být vypouštěna extra speciál, ale poslední půlrok projevila nespokojenost také s ranním uvítacím pamlskem. Tradiční piškotek začala bábrle demonstrativně vyflufávat a my pod dojmem, že jej chudinka bezzubá nemůže dobře pokousat, zvolili náhradní řešení. Táta z hlubin lednice vyštrachal kousek salámu a od té doby se stala uvítacím mlskem dne pro Bobinu uzenina. Objevuje se dokonce na seznamu nedělního nákupu jako položka "páreček pro Bobinku". Když zmerčil zbytek smečky Bobinčinu výsadu, začal mít okamžitě problémy s chrupem také. Nedali jsme se ale oklamat tak jako Bobinou. Bobina se totiž ukázala jako velká hééérečka, která je vedena jen svým mlsným jazykem, bez zdravotně podložených argumentů. Stačí totiž zašustit sáčkem od poměrně tvrdých tyčinek Dentastyxu a Bobina bez pobízení čmajzne tu svou a v pelíšku ji vytrvale čelistí jen s nepatrným výskytem "denty" spolehlivě rozdrtí a slupne. Přesto zůstala seniorce výsada ranního uzeninového pozdravu zachována.

         

      Procházek je Boba stále aktivně účastna. Cupitá si to svým staříčkovským krokem a často má tendenci vytvářet si vlastní trasu "proti všem". Když zahlédneme mezi stromy její střapatý "ometák", jenž mizí do hlubin lesa, zběsila tleskáme, pískáme či jinak rámusíme, jen aby si nás babča, zaujatá jakýmsi pohybem v houštině, všimla a zrušila svůj individuální odklon od společné trasy. Chodí zpravidla na chvostu naší lesní výpravy a má nás tak neustále v zorném poli. Nedávno se však cítila velmi dobře a nezvykle rychlým krokem dostala se do přední linie účastníků procházky. Vesele si to pochodovala, leč najednou si uvědomila, že nejsme na dohled (že jde v čele zřejmě pozapomněla) Rozběhla se vpřed, aby nás dohnala a my se rozběhli také, abychom dohnali ji. To bylo radosti, když nás uviděla a zjistila, že se nezatoulala.

             

   O Bobinčině šatně už bylo napsáno mnoho. Její oddanost tomuto neromantickému místu je až dojemná. V prádelním koši si zde v pravidelně převlékaných lůžkovinách hřeje své staré kosti a bedlivě střeží prostředí visících košil, svetrů a bund. Jen co se v bytě objeví Eliščina smečka, Bobina vyleze na zápraží ložnice a výhrůžným vrčením upozorňuje Nyx, Kesu a Jive, že se ani nemají pokoušet překročit jí ostražitě střeženou hranici. Pokud  se "vetřelci" rozhodnou její varování ignorovat, dostane se, chudák stařenka skoro do tranzu a začne hlasitě štěkat až se zalyká a my se obáváme, že ji z rozčilení klepne Pepka. Psiska, Bobinou zřejmě nevybíravě titulována, nezůstávají seniorce nic dlužna. Zvýšeným štěkotem se proti urážkám té malé ochechule ohrazují a my, lidští obyvatelé domu lehce šílíme.

                   

     S přibývajícími Bobinými léty odchází její zájem o jakékoliv kosmetické úpravy zevnějšku. Koupání, česání, stříhání drápků a podobné zásahy do jejího soukromí nepatřily sice nikdy k oblíbeným procedúrám, ale s nezbytným brbláním nám dovolila aspoň nejnutnější úkony, které  byly pro její zdraví nebo vzhled nutné. Situace dnes je jiná. Bobinka zatvrzele odmítá všechny pokusy o zkrášlení. Nerada se myje, ve vaně se tváří jako by se měla každou chvílí pozvracet, jen zahlédne kartáč, mizí ve svém koši v centru šatny a odmítá z ní vylézt. Když je přece jen hrubou silou vytažena, nadává tak, že si to za rámeček nedáme a po několika tazích hřebenem opět prchá do bezpečí. Manikura a pedikura probíhá výhradně  nejméně ve dvoučlenném personálním obsazení. Výjimkou však není ani čtyřčlenné, kdy každý z nás obsluhuje madam Bobi jednu tlapku. Bobina se za to na nás velmi zlobí. Když zlomíme násilím její odpor, cití se ponížena a uražena do hloubi duše. Zbytek dne stráví vykoupaná, učesaná a s ostříhanými drápky ve své kukani, kam odchází s hlasitým brbláním, které si lze přeložit jako: " Už nikdy s vámi nepromluvím, vy zrádci jedni!" Následující ráno jsou však mraky rozehnány a díky stařecké skleróze všechny naše hříchy zapomenuty. 

         

   Bobinka je zkrátka svérázné psisko, které jde s námi životem už 16.rok. Nevíme, kdy slaví své narozeniny, neboť když byla nalezena pobíhající po krajnici rušné silnice, nevlastnila rodný list, ani jiný identifikační průkaz, takže na datum příchodu na svět můžeme jen usuzovat. Stanovili jsme si jej na 1. lednový den. Tentokrát by měla mít Bobča na pomyslném psím dortu rovných 16 svíček. Jde s námi už kus života a já se neubráním vzpomínkám na nešťastné špinavé zvířátko plné klíšťat a bodláků, na její vyděšené oči, když přišla do našeho panelákového bydlení a získala rázem dva fousaté kamarády (Tinu a Bertíka). Vzpomínám na první procházky, první návštěvu cvičáku, z níž polekaně utekla, na postupné zvykání, na první překážky, první závody...Na vždy ostražité hlídání všech našich věcí.

      Běda tomu, kdo by jen tak zbůhdarma obejdoval kolem našich věcí. Klidně si na "pobudu" doběhla z parkuru, aby mu dala pořádnou "držkovou". Nezapomenu na naši první lesní vycházku, kdy naprosto podlehla svým loveckým pudům a na 20min. zmizela v dálce mezi stromy. A také vzpomínám na tu úlevu, když se celá uběhaná vrátila. Snad nejoblíbenější je Bobina ve škole mezi dětmi. Vždyť už pamatuje mé tři třídy a letos se chystá do čtvrté :-). Bobina je prostě jedinečná - ostatně jako každý náš pes - jen ještě trochu jedinečnější.

                 

 

 

A talíře létaly...italská domácnost hadra

 

   Série podzimního agi-závodění byla uprostřed října zpestřena akcí tak trochu z jiného soudku. Eliška využila možnosti poměřit sebe a Jive v atraktivním psím sportu - dogfrisbee. Přihlásila však nejen sebe, ale také tátu s Annie. Pravdou je, že tento sport jako jediný psí tátu uchvátil natolik, že jej jde s Annie občas osobně prubnout na místní travnatý plácek. Jen tak pro radost, bez zvláštní snahy vypracovat se na super borce vysokého formátu. Na Eliščin nápad zúčastnit se závodů soutěživý táta nadšeně kývl a v kalendáři  tak k stereotypním heslům "AGILITY" přibyl i nový  termín "Havířovská vychytávka".

   Příprava na soutěž se prakticky nekonala, teprve v její předvečer začal táta konečně překopávat barák a hledat pomůcku nejdůležitější - létající disk. Trvalo to sice dlouho, ale přece jen se jeden modrý - notně "jetý" - nakonec objevil a tak byl připraven do batohu. Ráno, 30 minut před odjezdem do Havířova, táta horečně googlil pravidla dogfrisbee závodů, avšak marně. Jediný web, na něhož bylo odevšad odkazováno, byl rozhodnutý nefachčit - závodníku, poraď si sám!

   Vyrážíme za pozvolna se probouzejícího dne. Cestou  nabíráme konkurenty Elišku s Jive a míříme do nedalekého Havířova. Cestou mi hlavou probíhají vzpomínky na to, jak Annie s chytáním disků začínala. První nesmělé pokusy byly plny tátova hartusení, to když si Ann vysvětlila pravidla po svém a chycený disk odnášela daleko do polí. Vracela se bez něj a my pak mnohdy dlouze bloumali čerstvou ornicí a hledali ztracené náčiní. Není divu, že byla rozežraná kelpie dlouho považována za naprostého outsidera této efektní disciplíny. Teprve hurónské sborové jásání nad sebemenším úspěchem, nesoucí se po tichých vřesinských kopcích,  navnadilo Annie k přinášení talíře, to aby mohla být brzy chválena znovu. Postupně se zlepšila natolik, že si bez větších problémů poradila i s nestandartně letícím diskem. Dokázala si na talíř počkat nebo jej hbitě chňapnout ve výskoku, usměrnit si jej předními packami nebo jej zachránit těsně nad zemí. Právě tehdy asi uzrál v tátovi plán jít si někdy něco takového vyzkoušet v soutěži a porovnat se s konkurencí. 

     

      Soutěžní plac se už hemží závodníky. Tu a tam se někdo rozcvičuje, tu si hraje se psem nebo sleduje probíhající soutěže. Ta první, do které se naši borci zapojí, je disciplína, která spočívá v 10ti hodech na přesnost. Na zemi je naznačen veliký terč. Do něj - nejlépe co nejblíže středu - je třeba hodit psíkovi disk a ten jej chytit za co nejvíce bodů, dle umístění na terči. Jive se v této disciplíně rozkoukává a srovnává se s novou situací, s novým prostředím. Totéž platí o Elišce. Zatímco v agility je jako ryba ve vodě, zde působí zprvu trochu nejistě. Táta s Andulou jsou na tom o poznání lépe. Z 10ti hodů mají asi 7 zdařilých, i když ne závratně bodovaných. 

     Druhou disciplínu sledujeme z tribuny. Rozcvičující se závodníci mají plné ruce rozmanitých různobarevných talířů, naši borci žmoulají každý jen ten svůj jeden jediný. Jive dokonce doplácí na další naši neznalost - místo aby ve své velikostní kategorii lapala disk přiměřený jejímu vzrůstu, odhodlaně se vrhá na rozměrný talíř a pomíjí tento svůj hendikep s nadhledem. Podstatou druhé disciplíny je vrhání disků do rozparcelovaného pole v časovém limitu 90 sekund. Boduje se místo, kde psí závodník disk chytí, a také, zda tak učiní pouhým chňapem nebo chňapem v elegantním výskoku. Výskok je oceňován půlbodovým bonusem. Nejdříve startuje Eli s Jive. Jsou už o poznání sehranější než v první disciplíně. Za svůj výkon si zapisují 10,5 bodu.

   Táta s Annie startují asi uprostřed startovní listiny. Annie se těší. Nedočkavě pokukuje po modrém disku v tátově ruce. To už se táta rozmachuje a začíná házet. Annie je šikovná. Lape ve vzduchu jeden hod za druhým, jen minimum se jich nezdaří. První kolo končí s vynikajícím výsledkem - 5. místo. Ukázka ZDE Jenže se hraje na dvě kola a do toho druhého nastupuje táta tak trochu s obavami, aby své dobré umístění obhájil. Všichni obdivujeme Elišku s Jive, která v druhém kole podává daleko lepší výkony než v tom prvním. Po parádním výkonu se v pořadí holky posunou o hezkých pár míst dopředu. Táta však svou pozici "neustojí" a několika smolnými hody posouvá sebe a Ann naopak o pěkných pár míst v pořadí níže. Za zmínku stojí také Anninčin "úlet", kdy neodolala přítomnosti velmi oblíbeného fotografa Vaška, odložila si svůj létající talíř a šla se s ním přivítat. Ke cti budiž jí slouží, že se po bouřlivém přivítání chopila zodpovědně svého disku a přinesla jej páníčkovi k dalšímu hodu. Přesto  byl tento výkon méně zdařilý než ten první. V konečném účtování - sečteno, podtrženo...všichni 4 naši závodníci se umístili na stejné pozici. S 22 body se podělili o 14. - 15. místo.

Slunečný říjnový den nám přinesl ty nejhezčí zážitky. Rodinka si vychutnala hezký společný den a táta s Eliškou si už už plánují, kterak budou s psisky trénovat na další závody. 

         

 

 

Pes všude, kam se podíváš...

 

     Září má pro mne několik plusů a několik mínusů. Především je návratem k pracovním povinnostem :-( , které jsem po dva měsíce tak samozřejmě "sklila" v bohorovném slastném klidu domácích luhů a hájů. Září je však také nádherným přechodovým měsícem k podzimu a ten, jakožto nejnadanější malíř na světě, začíná kouzlit své pastelové obrazy všude kolem. Příroda pak poskytne mému náhlému pracovnímu šoku tu nejlaskavější terapii. Do výrazně plusových hodnot přiřazuji i pravidelný svátek agility, jenž na září připadá. Nejlepší z nejlepších vyrážejí porovnat své výkony ve světovém měřítku. Měla jsem tu čest několik šampionátů, coby nadšený fanoušek, zhlédnout v místě konání. Ten zážitek opravdu stojí za to. Tentokrát však do Francie nemíříme. Nemíníme se však ochudit o zážitek z fandění, z té pravé fanouškovské roztřesenosti, jež v konečné fázi přinese buďto bujaré nadšení nebo zklamané povzdechy. Drcené palce a mírné mrazení v zádech..."Češi !!! Češi !!!" Zakupujeme tedy "sledovací práva". Nebylo by to však to pravé ořechové, kdybychom fandili (vlastně fandily) doma jen tak samy tři. Proto obeznamuji široké agi okolí, že víkend patří nám a zvu všechny zájemce "do kina" k Panáčům. Tátovi doporučuji přesun do klidných vod rožnovské chaty jeho rodičů. Doporučení si bere k srdci a na víkend odjíždí. Je sice vzácným úkazem jedince mužského pokolení, jenž již nesčetněkrát  prokázal svou nezměrnou toleranci, přesto...nebo právě proto...chci jej uchránit od všeho toho cvrkotu, jaký by se měl podle všeho u nás odehrát.

       

      

       V pátek večer vařím kotel boršče, peču oblíbenou nauráckou buchtu a v lednici chladíme pět litrů burčáku. V sobotu ráno startujeme přenos. Fanoušci se pomalu scházejí. Vedou s sebou, dle svého přání, i své psí miláčky( to aby se inspirovali těmi nejlepšími :-) ). Vzniká "hlediště" a v zázemí švédské stoly. Všichni psi se pohybují volně po bytě až na Annie, která musí být po bujarém přivítání zavřena z preventivních důvodů. Jeden z diváků by totiž musel být pověřen funkcí hlídače všech připravených dobrot. Anninka je pověstná svým nezměrným kelpiím apetitem a na švédské stoly by se v nestřeženém okamžiku vrhla jako velká voda :-). Pod nohama se nám pletou všudepřítomní westíci, mezi nimi poštěkávají šeltie, pobíhají tru borderky, kavalír, pudl i australák, v neděli dokonce norwichský teriér...ve svých "voňavých dnech", přesto naprosto v pohodě. Nekonfliktnost velké smečky nám umožňuje nerušené sledování přenosu. V době přestavby parkuru vyrážíme na procházku. V sobotu čítá naše parta 14 lidských a 13 psích jedinců, v neděli je skóre 12:11. To ještě Vřesina nezažila :-). 

     

      Jen co obrazíme "rybníkový okruh", zasedáme opět do hlediště a neunikne nám ani jeden běh. Ke koukání se servíruje boršč nebo se občerstvuje každý dle své chuti. Pro přítomné děti je v provozu "dětský koutek" malých výtvarníků, posléze kroužek mobilových her.

     

      Odpoledne se počítač rozhoduje pro stávku. Přenos se "seká" a tak vyzývám naši Evku, aby připravila hlediště u ní v přízemním minibytě. Tam by problém být neměl. Evka odchází gruntovat a za 10 minut už přijímáme roli sardinek v pokojíčku rozměru snad 3krát 3 metry a brejlíme na monitor z Evčina lože. V centru zájmu jsou naše medíkovská "želízka v ohni". Družstvo, startující po bezva výkonu, z krásné 5.pozice. Napínavý (jako malé gatě :-D) vrchol dne však nakonec hatí nečekané ukončení přenosu. Těsně před vystartováním první české závodnice! Eliška zoufale přepíná, co se dá...nakonec zjišťujeme, že vše je marné...problém nemáme jen my, nýbrž všichni sledující. Klejeme! V družné fandící náladě sledujeme tedy alespoň On-line rozhovor na fb...Klejí všichni! Jednak za ztrátu přenosu, jednak za nepříznbivé písemné zprávy o neúspěšných bězích našich reprezentantek.  První den sledování končí. Účastnící odcházejí nabrat síly k zítřejšímu diváckému maratonu. Jen "westíková Gabka" ve strachu, aby jí ráno neunikla ani vteřina přenosu, ukládá se u nás k noclehu. 

     V neděli vše pokračuje. Mumraj a nepořádek je vykoupen báječnou atmosférou soudržnosti nás fanoušků. Společně držíme palce všem našim reprezentantům, radujeme se z výkonu neskutečně dokonalé mistryně světa Martiny, skoro bez dechu sledujeme závěrečné finále "velkých". Neshodujeme se sice v názoru na obtížnost parkuru (část osazenstva sympatizuje s obtížností hodnou údajně mistrů světa, část naopak pokládá velkou obtížnost za škodící plynulosti a potěšení oka diváka). Přesto své názory respektuijeme a nikdo nedostává ve vypjaté atmosféře do zubů :-). Konečně v poslední třetině očekáváme všechny tři naše závodníky. Napětí by se dalo krájet, snad i psiska drží zaťaté tlapky...bohužel místo tří jásavých výkřiků zažijeme tři hlasité povzdechy (Jeden z nich ZDE)Tentokrát to tedy nevyšlo, ale příště....příště budeme u toho!!! LIBERCI, budiž pochválen! :-D a Vy všichni, co jste ti naši nejlepší, taky!

 

PS: Moje velké poděkování patří všem, kdož se víkendu účastnili. Byl to pro mne skvělý zážitek. Děkuji :-)

 

Je nás osm psů

 

      "Jsme pozvané do Dobrého rána v televizi v rámci reklamy na naši připravovanou akci ," napsala mi tudle v chatu Veronika. Jsem od ní zvyklá na ledacos, jen kvalita jí naplánovaných akcí stále přitvrzuje. Pod její taktovkou jsme už s Annie absolvovaly vícero vystoupení, o nichž jsem si myslela, že nikdy neabsolvuji. "Potřebuji zastoupit na plese," oznámila mi před časem a tak tancujeme před rozjařeným obecenstvem v pozdních večerních hodinách. "Mám předváděčku na jedné akci a něco mi do toho vlezlo, nevzala bys to s Ann za mě?" A tak coby klaun ochotně vbíhám do manéže a přesvědčeně zvládám svou přirozenou roli. Televize tu však ještě nebyla. A v přímém přenosu. Po těch letech s Veronikou zjišťuji jistý posun myšlení. Jestliže dříve k uvrtání mé osoby do akce potřebovala několik dní, dnes vycvičeně kývám i na tuhle šílenost během několika minut. Vyhrazuji si však právo na podmínky. Ta zásadní zní: "Nebudu mluvit, jen cvičit s Ann." Veronika souhlasí a písemně si zpracovává svůj projev k národu. Čítá záhy několik hustě popsaných listů formátu A4. Do tří dnů je bude muset zvládnout i pamětně. Domlouvám si v práci inkriminovaného dne pozdější nástup. Už nelze couvnout...

      Jakožto zatím ne světoznámá, avšak k tomuto cíli směřující grupa "Psí umělci", přijímáme účast na akci většího formátu "Zažít Ostravu jinak". Verča promýšlí koncept přípravy. Středa má být zasvěcena výrobě psích sušenek. Nutno podotknout, že v naší kuchyni. Na středeční odpoledne zde dávám rezervaci. Obeznamuji rodinku s plánem a nikdo nemá výhrady. Přidávám odvážnou informaci, že Verča dorazí i se svou trojčlennou smečkou. Bez reakce. Pravidelný trénink mého muže se přeci musí někde projevit :-). A tak přichází den pečení. Před domem zastavuje Verčino fáro.Tušíc radovánky z něj vybíhá Hopsinka, Biaggi a důstojně vystupuje hrabě Erny.  Annie je radostně obíhá, Tory hlasitě vítá, Keysa očichává. Cherry s Bobinou se nespolečensky stáhnou do klidu domova. Necháváme tedy psí umělce pobíhat "umělecky" zahradou a my se vrháme na výrobu psích delikates.

 

                   

    Na stole se objevují ingredience hodné proslulého výtvoru Pejska a Kočičky, avšak špetka kulinářského citu dokáže z nich vyrobit kvalitní substanci, která obstojí v těch nejpřísnějších  chuťových i výživových měřítkách. V provozu je mixér, vál s válečkem, formičky na vánoční cukroví a trouba fachčí na plnou ...elektriku :-). Brzy se z ní line úžasná vůně. Jen naprostý ignorant dokáže tento rajský odér nazvat smradem. Psí čumáčky mají hotové hody. Než se dobroty upečou, zahraji si na canisterapeutického figuranta. Verča mne, ležící na dece, obkládá svými dlouhosrsťáky a sonduje moje pocity. Nebýt Biaggiho neposednosti a Ernyho ( polštáře), odchodů  až mi hlava bolestivě ťukne o dlažbu, byly by zážitky bezchybné. Vřele doporučuji vyzkoušet.

                    

    Za nějaké dvě hodinky už balíme hotové psí mlsky a podnikatelsky debatujeme o finančních otázkách, přesněji...kolik můžeme za tyto zdravé, s láskou pečené, výživově cenné poklady od lidí žádat. Přestože svou originalitou jsou k nezaplacení, shodujeme se na pouhých 10 - 15 Kč za krabičku. Snad nám to na ty Kanáry vystačí.

    Ve čtvrtek se Verča dnem i nocí učí svůj mnohostránkový scénář. Televizní show se nebezpečně blíží. Je třeba se domluvit na ráno, ale Veronika nereaguje na výzvy, nereaguje na SMS ani na volání. Biflování ji pohltilo docela. Konečně v pozdních večerních hodinách zasvítí u Verčina jména na fb zelená tečka. Střílíme po sobě rychle písmeny, abychom si ujednotily čas srazu. Nakonec si domlouváme "pojistku". Kdo z nás se vzbudí dříve, prozvoní tu druhou. Přesně dle své nátury (chodit všude s výrazným časovým předstihem) nastavuji budík na 3:20 hod. "Pojistka" mě nakonec budí ještě o čtyři minuty dříve. V době, kdy pracovníci na noční mají před sebou ještě notnou část směny, vstáváme vstříc televiznímu natáčení. Kolem čtvrté zastavuje před našim domem auto. Verča hodlá vyvenčit Ernyho a Biaggiho na naší zahradě. S tím ovšem velice hlasitě nesouhlasí Annie. Z obavy o svůj život, o nějž bych mohla brzy přijít rukou rozespalého táty, běžím rychle ven upozornit Verču, aby raději zavedla psiska vykonat svou potřebu do blízkého lesa. Probíhám kolem oken Evčina bytu a její hlídající holky rozhodně nezůstávají v klidu. Řvou jako na lesy! Vracím se domů utišovat Annie a tu slyším na schodech dusot a zoufalé volání:"Někdo mi běhá před okny, bojím se." Je to Evka s vytřeštěnýma očima. Tlumeným hlasem ji vyzývám ke klidu a vysvětluji, že před okny nepobíhal zloděj, vrah ani maniak, nýbrž já. Opravdu cvokhaus hadra!

     Ve 4:30 vyjíždíme. Řídím. Do centra a s navigací.  Místo aby se Verča soustředila na jízdu a byla mi výraznou oporou, vyžaduje nekompromisně, abych jí kladla dotazy jako v televizi. Na ně mi odpovídá fundovaně, evidentně nabiflovanými pasážemi svého scénáře. V tomto duchu docestujeme až na místo. Že budeme točit v exteriérech studia, to jsme věděly, ale že ony exteriéry se nacházejí přímo před budovou ČT, kde kolem běžně procházejí zástupy lidiček spěchajících do práce, to byla pro nás moc nepříjemná novinka. Vynořují se představy, jak se uprostřed přímého přenosu  některý psí kluk zajde podívat zblízka na fešnou okolojdoucí psici nebo Andulka přivítat sympaticky vyhlížejícího člověka. Technici už připravují koberec, reflektory....je ale teprve necelých 5 hodin a tak parkujeme za rohem a ještě dobrých 20 min. čekáme, abychom nevypadaly nedočkavě. I tak přicházíme o víc než půlhodinu dříve. Jsme vylifrovány do maskérny, kde se na nás zřejmě nedostatečně vytížené maskérky opravdu vyřádí. Mám pocit, že s tímto upraveným ksichtem jdu uvádět sledovanou zábavnou show, ne tajtrlíkovat před kamerou se psem. Vždyť na kameru ani nebudu mluvit, tak nechápu proč jsem tak zkrášlená. Nakonec jsem postavena před nepříjemnou realitu. Vždy bude jedna z nás cvičit a druhá mluvit. Dva vstupy znamenají, že jeden mluvící bude i můj. Nejsem připravena...že já si ten Verčin scénář také pořádně nepřečetla! A tak nevím, na co myslet dříve - zda na to, co s Annie předvedeme nebo co kváknu až na mě kameraman namíří svůj ďábelský přístroj! Annie je v pohodě. Už si zvykla na koberec i světla a párek v mé ruce řeší vše. ...jak ta to má snadné!

    A už přichází režisérský pokyn. Verča si jde povídat a my s Annie cvičíme. Verča mluví plynule a klidně. Poctivá příprava nese své ovoce. Než se nadějeme, výstup končí. Nebyly to snad ani dvě minuty. Tak to bych snad mohla zvládnout. Měníme si psy a připravujeme se na druhý vstup. Každá po svém. Verča cepuje Biánka, já rozcvičuji mluvidla(když už neumím scénář)...popokatepetl...popokatepetl...

    Už je to tady. Celá ztrémovaná odpovídám na první otázku moderátorů. Kolik prý cvičím psů. Ihned na naši rodinku prásknu, že..." když se sejdeme, je nás osm psů". Vskutku impozantní vstup :-). Naštěstí mne tento blábol nerozhodí, ale naopak pobaví a uklidní. Když máme vše za sebou, neopomeneme zdokumentovat naše působení v televizi společnou fotkou před logem ČT. Poblíž stojící pán se ochotně ujímá role fotografa. Přijímá iPad a velmi dlouho a soustředěně do něj hledí než oznámí "hotovo!" Teprve později mi dochází, že pán nebyl v práci s iPadem kovaný, čehož důkazem je rovných 27 záběrů jako důsledek málo zručného staccata na spoušti. Tímto výkonem zařadil se na druhé místo za jistého rekordmana, který dlouhým legato-stiskem vytvořil záběrů mistrovských 137.

       

Balíme fidlátka a odjíždíme. Čeká nás ještě náročná sobota.

     Sobota ráno nás přivítala těžkými mraky a hustým deštěm. Počasí, že bys psa nevyhnal. Celé dopoledne žhavím počítač a následně laminovačku. Přístroje poslušně vyplivují kvanta cedulek a tabulek, laminovačka je válcuje a tvoří z nich nepromokavé elementy, které odolají současným venkovním podmínkám. Potřeby pak vkládám do obrovského lodního kufru, jenž poslouží zároveň jako rekvizita. Na místo dorážíme s předstihem, abychom stihly do začátku nainstalovat vše potřebné. Notně poznamenány  deštěm přecházejícím místy v liják, rozbíjíme stany, klece, instalujeme cedulky, vykládáme zboží na pult...Než zacinkají první vydělané drobásky či se ozve potlesk pobavených diváků, jsou tady první ztráty. Razantní snahou zapíchnout slalomovou tyčku, utrpí tato Verčinou nohou smrtelný úraz. O nedlouho později "umírá" i druhá. Naštěstíá se kšefty hejbou a tak si celoodpoledním tajtrlíkováním vyděláváme na přesně dvě nové slalomové tyčky. 

   

 

 

        

   Když večer končíme poslední cvičení, Evka doplete poslední hračku, Blanka prodá poslední sušenky, uklidíme překážky...jsme K.O. my i psi. Super zážitek a plány na příště :-). Jste za rok srdečně zváni! 


       

 
 

Vzpomínka na mé sžívání se stanem

 

      Spolu s rozšířením naší závodní aktivity musel být značně rozšířen také inventář všech věcí, které s sebou na tyto akce vozíme. Ke klecím a židličkám přibyl před časem i stan. Pravda, ne velký, ale ke svému účelu – poskytnout bezpečný úkryt v závodním mumraji -  docela postačující. Nespornou výhodou našeho stanu je jeho rychlá instalace do podoby „prosím, vejdi“. Vlastně stačí vyhodit zmuchlanou konstrukci do výše a ona už vše potřebné zařídí. Jako mávnutím kouzelným proutkem je vmžiku plátěný bejvák připraven.  Sen všech, kteří znají ty momenty příjezdu na závody. Člověk ověšený taškami, klecemi, v zubech třímá vodítka svých hafanů a netouží po ničem jiném než být už co nejdříve „ubytován“.  Stan zajistí dostatečně suché prostředí, když liják zkrápí nemilosrdně vše kolem, poskytne stín, když snad sluneční aktivita nabírá až příliš velké grády. Otevřením bočních dílů dokonce zajistí příjemné větrání a přijde-li vichr síly uragánu, dobře upevněn k zemi dokáže odolat větrným poryvům a ochránit své dočasné obyvatele.  Nedostatečně upevněn pak zajistí svému okolí veselou podívanou.

      Všechny tyto výhody jsou vykoupeny jedinou drobnou vadou na kráse pro méně zručné a šikovné uživatele.  Ve skládání pružné konstrukce musíte mít jisté teoretické nebo používáním vypěstované praktické zkušenosti. V opačném případě nastává nelítostný souboj „člověk versus stan“. Pro některé méně zručné persóny (rozuměj mne a mně podobné) radostné kochání z jednoduchého postavení vždy zažehává jiskřičku nejistoty, zda jej dokáží i dostat do původního zabaleného stavu.

     Zvláště začátkem nové závodní sezony musím projít přípravným  školením, abych si „zkrocení zlého stanu“ znovu připomenula. Před letošní sezónou jsem však přípravné lekce zanedbala a vyrazila na závody se stanem zcela nepřipravena. Frajerský hod do prostoru s následným ustavením již stojícího přístřešku jsem ještě zvládla. Blížící se konec závodů však ve mně vzbuzoval obavy, jak onen rozměrný předmět vsoukat zpět do nerozměrného obalu a následně do auta. Vzpomínky na loňskou zručnost, kdy jsem stan s přehledem krotila, byly vybledlé, sklerotická palice nevybavovala správný postup ani za nic. Napadla mě tedy spásná myšlenka.  V dešti a fujavici končím své zkoušky a chystám se odjet, ale některé mé kolegyně pokračují v závodění své výkonnostní kategorie…přece zde nezůstanou uprostřed deštěm bombardované zelené plochy takto nevlídným přírodním podmínkám napospas…Stan je pro ně nutností. Ochotně proto nabízím, že jej zde zanechám a úplně mi bude stačit, když mi jej po závodech přivezou. O jeho složení hovořím jako o triviálním úkonu, který zvládne i malé dítě.  Tento „dobročin“ je živocím příkladem rčení „z nouze ctnost“ :-D.

      Venku už je tma, když k nám domů dorazí Verča se stanem.  Dostávám otřískáno o palici, že kvůli mému stanu promeškala slavnostní vyhlašovací ceremoniál, kterého se měla se všemi poctami zúčastnit. Zabrána do „jednoduchého skládacího manévru“ přeslechla  totiž vyhlášení svého jména a tak ji ve sbírce bude už navždy chybět slavná fotografie, z níž se usmívá ze stupínků vítězů. Opakování slavnostního ceremoniálu jí bylo pořadateli rezolutně zamítnuto.

      Dva dny odpočívá složený mokrý stan v garáži. Venku chčije a chčije, začínám se obávat, aby stan nezískal brzy mykotický povlak. Třetí den konečně vysvitne slunce a tak vynáším stan na zahradu. Sebevědomě jej rozhodím na travnatý plac a je tu rázem v plné kráse. Sotva však paprsky vysuší jeho provlhlý plášť, začínají se z nebe snášet kapky jarního deštíku. Pohotově (de)formuji stan do skladné podoby. Vzdoruje. Pružná konstrukce má formu a nejednou mne bolestivě majzne do různých částí těla. Ve chvíli, kdy si myslím, že divoký „oř“ je konečně zkrocen, vyvíjené úsilí čelí nezvykle silnému odporu a já se obávám, abych pružnou konstrukci přece jen nepoškodila. Nezbývá mi než stan v placatém, ale plošně rozměrném, stavu nacpat balkónovými dveřmi rovnou do obýváku. Táta vzhlédne od svého bedlivě sledovaného sportovního přenosu. Neobratně manipuluji s tou plátěnou potvorou a v duchu si chystám argumenty pro případ, že táta „vypění“. Zdá se, že to nebude dlouho trvat. Jeho rozbuška už doutná. Přesunuji se s hlavolamem do druhé části pokoje, abych neclonila čutálisty na obrazovce a pokračuji v boji se stanem obratnými chvaty jiu jitsu. Když už si myslím, že mám stan na lopatkách, vždy se vyskytne nějaký zádrhel. Mého muže začíná evidentně zajímat více můj boj s větrnými mlýny než čutálisti, prohánějící po place černobílou merunu. Zřejmě dostal při pohledu na mé snažení náladu spíše než na napínavé sportovní klání, na kvalitní grotesku. 

   

      Doslova jako Don Quijote ve svém boji mizím mezi stanovými dílci a znovu se z nich vynořuji, poklekávám a zalehávám, avšak dosahuji jen toho, že se táta přesunuje z pohodlného křesla před televizí ke mně, aby mi pomohl. Vždyť to slíbil už kdysi dávno před oltářem…“v dobrém i ve zlém“.

     Táta se snaží jít na věc vědecky. Kdesi ze stanových střev vyštrachává pomalovaný cancour látky, přišitý k vnitřní ploše. Na cancouru je obrázky znázorněn postup skládání – krok za krokem. Zamyšleně jej studuje a pak činí první chvaty. Vypadá u toho důstojněji než já, přesto v konečném výsledku zůstává stan stále nesložen. Je tedy umístěn ke stěně, kde v obývákovém prostoru působí opravdu impozantně a je odsouzen k dlouhodobému odložení…než se ve Vřesině ukáže Eliška, která má jeho „zkrocení“ v malíčku.

    Dva dny bydlíme v obýváku se stanovým monumentem. Táta žhaví internet. Pátrá po filmovém zpracování názorné ukázky. Dosahuje jen toho, že vědecky identifikuje jednotlivé stěny a složitou analýzou určuje, které dvě patří k sobě. Mám chuť vzít nůžky a bodat a řezat. Ne tedy do svého muže, ale do té zapeklité mrchy, co nám zabírá třičtvrtě pokoje, pije krev, dramaticky zvyšuje adrenalin a přibíjí hřebíčky do rakve.

     Následující dva dny stan ignoruji, dá-li se tedy stav přelézání a vyhýbání se tomu monstru takto nazvat. Blíží se další závody. Rádi bychom vzali přístřešek s sebou, ale v této podobě bychom jej naložili leda tak na přívěs. Eliška se telefonicky ujišťuje, že stan bude na závodech přítomen. Tím si tedy nejsem vůbec jistá. S velkou dávkou studu jí sděluji, že stan nedokážu složit. Slibuji jí však, že ještě vyvinu úsilí, napnu všechny naše síly (a zbytek nervů). Bohužel. Překřtíváme se s tátou na Pata a Mata a voláme SOS Elišce. Přijíždí s kupodivu mizivou časovou rezervou. Nevěřím, že závody můžeme stihnout. Dva – tři rychlé chvaty pacifikují stan do jeho úhledného obalu. Potutelný úsměv naší dcery hovoří jasně. Získávám woucher na 10 lekcí skládání stanu – s instruktorem!

 

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode